Snowboardzista siedzący na stoku z widokiem na miasteczko

Jazda na snowboardzie to bez wątpienia sport ekstremalny. Na początku wielu osobom może się wydawać zbyt trudny. W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości i podpowiadamy jak zacząć swoją przygodę z jazdą na desce.

Snowboard z roku na rok zyskuje coraz więcej fanów. Na stokach nie widać już różnicy pomiędzy ilością miłośników nart i snowboardu. Gdy nauczymy się jeździć, wszystkie początkowe upadki wynagrodzi nam adrenalina i frajda z jazdy. Aby przyśpieszyć naukę, warto zastosować się do kilku uniwersalnych porad.

Jak wybrać odpowiedni sprzęt na snowboard?

Tak jak już wspomnieliśmy snowboard to sport ekstremalny. Początki wiążą się z wieloma upadkami. Warto się na to przygotować nie tylko poprzez zakup ochraniaczy. Przed sezonem zadbaj o swoją elastyczność, gibkość i siłę nóg. Idealnie nada się do tego trening crossfit. 

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Tak jak przy każdym innym sporcie ekstremalnym w pierwszej kolejności zadbaj o odpowiedni kask snowboardowy. Przymierzaj go bezpośrednio na czapkę, a nie na głowę. Zwróć uwagę czy kask posiada wywietrzniki, które pomagają regulować ciepło. Do kasku warto od razu wybrać gogle snowboardowe.  Oprócz dopasowania do kasku powinny posiadać filtr UV 400 chroniący przed słońcem i większe szybki zapewniające lepszy kąt widzenia.

Mężczyzna w kasku i goglach snowboardowych
Mężczyzna w kasku i goglach snowboardowych

Wygoda na stoku

Wyjazd na stok to zwykle wycieczka całodniowa. Dlatego powinniśmy dużo uwagi poświęcić na dobór ubrań. Kurtka snowboardowa nie może przepuszczać wiatru ani zimna. Powinna być wodoodporna, aby śnieg się pod nią nie dostał. Jazda na desce to spory wysiłek więc kurtka musi sobie również radzić z odprowadzaniem potu.

Jeśli chodzi o spodnie snowboardowe to oprócz aspektów technicznych takich jak nieprzemakalność, najważniejsza jest swoboda ruchu. Dodatkowo powinny być stosunkowo wytrzymałe, ponieważ początki jazdy na snowboardzie wiążą się z licznymi upadkami.

Buty snowboardowe to kolejny ważny element ubioru. Muszą być ciepłe i wygodne. Jazda na snowboardzie to balans całym ciałem, więc stopa w bucie musi być unieruchomiona. Doświadczeni snowboardziści mogą zdecydować się na buty twarde, natomiast początkującym zaleca się zacząć od butów miękkich.

Zestaw ubrań na snowboard - czapka, gogle, spodnie i rękawice snowboardowe
Zestaw ubrań na snowboard – czapka, gogle, spodnie i rękawice snowboardowe

Deska i wiązania snowboardowe

Odpowiednio dobrana deska snowboardowa jest kluczem do przyjemnego dnia na stoku. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ten element wyposażenia. Dobór deski snowboardowej powinien bazować na 3 czynnikach: naszej wadze, wysokości i umiejętnościach.

Wiązania snowboardowe  to również wybór związany z ich przeznaczeniem. Wyróżniamy 3 rodzaje wiązań: miękkie, twarde i stepiny. Dla nowych pasjonatów jazdy na snowboardzie najlepiej sprawdzą się wiązania miękkie.

Deska z wiązaniami snowboardowymi wbita w śnieg
Deska z wiązaniami snowboardowymi wbita w śnieg

Pierwszy raz na stoku

Gdy już mamy odpowiednio dobrany sprzęt przyszedł czas, aby wyruszyć na stok. Ważne jest, aby podejść do tego z pozytywnym nastawieniem. Początki mogą być trudne, ale gdy już się opanuje podstawy, to frajda z jazdy jest niesamowita. Oto 3 proste kroki, od których warto zacząć swoją przygodę z jazdą na snowboardzie.

Krok 1: Zacznij od lekcji z instruktorem

Nawet jeśli wydaje Ci się, że sobie poradzisz, warto zainwestować w rady od specjalisty, zdecydowanie gdy jest to Twój pierwszy raz ze snowboardem. Instruktor pokaże Ci prawidłową postawę podczas jazdy, zasady bezpieczeństwa oraz podpowie, jak korzystać z wyciągu. Pozwoli Ci to nabrać pewności siebie. Nauczyciel od razu wyeliminuje lub skoryguje niepożądane praktyki związane z jazdą na desce snowboardowej. 

Krok 2: Nieustannie balansuj na nogach

Dowiesz się tego na pewno na pierwszej lekcji, że jazda na snowboardzie to ciągły balans. Po pierwsze uginając kolana, będzie Ci dużo łatwiej pokonywać wszelkie przeszkody i nierówności, których na stoku spotkasz bardzo dużo. Komfort jazdy będzie znacznie wyższy. Dodatkowo pokonywanie zakrętów stanie się dużo prostsze. Aby odpowiednio skręcać podczas jazdy na snowboardzie, należy zwrócić uwagę na ruch miednicy i odpowiednie uginanie kolan. 

Krok 3: Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz 

Z jazdą na snowboardzie jest jak z innymi sportami. Praktyka czyni mistrza. Spokojnie wystarczy jeden sezon, aby dojść do wprawy. Oczywiście do mistrzostwa dochodzi się latami, natomiast spokojnie po 3 miesiącach będziesz czuć się na stoku bardzo swobodnie. Snowboarding to sport, który przynosi ogrom frajdy. 

Gdzie pojechać na snowboard – warunki dla początkujących

Na pierwszy raz najlepiej wybrać jakąkolwiek “oślą łączkę”. Na takim terenie na spokojnie można opanować odpowiednią postawę, skręty i technikę wstawania po upadku. W Polsce spotkamy 3-stopniowe oznaczenie trudności stoku. Oznaczenie niebieskie, czyli trasa bardzo prosta z niewielkim nachyleniem. Kolejne stopnie to kolory czerwony i czarny przeznaczone dla doświadczonych snowboardzistów i narciarzy. 

Lista stoków dla początkujących snowboarderów 

  • Pilsko, czyli Korbielów w Beskidzie Żywieckim 
  • Zagroń, Istebna (również rejon Beskidu Żywieckiego)
  • Małe Ciche w województwie małopolskim
  • Ski Arena Szrenica w Szklarskiej Porębie
  • Biały Krzyż W Szczyrku 
  • Nowa Osada w Wiśle 
  • Dębowiec w Bielsku – Białej

Snowboard czy narty?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Odpowiedź tak jak w wielu przypadkach brzmi: to zależy. Najlepszym wyjściem jest samodzielne przetestowanie obu sportów. Niewątpliwie narciarzy jest znacznie więcej niż snowboardzistów. Natomiast z badań wynika, że jazda na snowboardzie to dużo bezpieczniejszy sport niż jazda na nartach. Snowboardzista jest mocno narażony na kontuzje, ze względu na to, że obie nogi ma przyczepione do jednej deski. Okazuje się jednak, że narciarze 3 razy częściej padają ofiarami śmiertelnych wypadków. Ryzyko kontuzji można oczywiście ograniczyć odpowiednim przygotowaniem fizycznym. W obu przypadkach głównym powodem wypadków i kontuzji jest zbytnia brawura. Można ich uniknąć. Wystarczy dostosować prędkość i styl jazdy do umiejętności. Podsumowując, obu tym dyscyplinom warto poświęcić uwagę i wyrobić swoje zdanie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj