Kolarz w odzieży rowerowej

Zastanawiasz się, czy odzież na rower jest potrzebna? Jeśli uważasz, że jazda na rowerze w zwykłym t-shircie oraz bawełnianych spodenkach w zupełności wystarczą – ten artykuł został napisany właśnie z myślą o Tobie. Zanim wsiądziesz na jednoślad, sprawdź, jakie korzyści z jazdy daje odzież na rower.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym różni się zwykły t-shirt od koszulki do jazdy na rowerze?
  • Jak ubierać się do jazdy na rowerze, żeby nie chorować?

Jazda na rowerze – czy potrzebujesz specjalnej odzieży?

Moglibyśmy od razu napisać: TAK, i na tym poprzestać. Chcemy jednak, abyś zrozumiał, dlaczego nie warto wybierać do jazdy na rowerze codziennych ciuchów i jakie korzyści daje Ci specjalna odzież na rower.

Jazda na rowerze jest dość powszechną aktywnością fizyczną, która z sezonu na sezon zyskuje kolejnych zwolenników. Podczas jazdy tyle dobra dzieje się w Twoim organizmie, że niekiedy na siłowni nie odniesiesz takich rezultatów jak przy regularnych wycieczkach rowerowych.

Aktywność fizyczna to głównie wysiłek dla mięśni, a co za tym idzie – wzmożone wydalanie potu. Zwykła bawełniana odzież wykazuje własności higroskopijne, co oznacza, że bawełna pochłania i magazynuje wilgoć. Sam materiał z kolei długo schnie. Nie dość, że na ubraniu zostają trudne do usunięcia, brzydko pachnące plamy, to jeszcze narażasz się na przeziębienie bądź grypę.

Dlatego – tak, potrzebujesz specjalnej odzieży do roweru wykonanej z wytrzymałych i elastycznych materiałów syntetycznych, która oddycha i odprowadza wilgoć.

Odzież na rower

Co wchodzi w skład odzieży na rower? To przede wszystkim koszulka, spodenki i kask, ale również, w zależności od warunków pogodowych:

  • Kurtka – chroni przed deszczem i wiatrem,
  • Kamizelka – utrzymuje ciepło klatki piersiowej, osłania przed wiatrem,
  • Komin/chusta – chroni gardło przed wiatrem i twarz przed owadami, pyłkami,
  • Okulary przeciwsłoneczne – chronią przed słońcem i owadami.
Odzież na rower - koszulka, spodenki, kask i okulary przeciwsłoneczne
Odzież na rower – koszulka, spodenki, kask i okulary przeciwsłoneczne

Jak ubierać się do jazdy na rowerze?

W zależności od pory dnia czy nawet pory roku zestaw podstawowy, tj. koszulkę, spodenki i kask możesz rozbudować o kolejne elementy. Ubieranie na cebulkę pomaga w razie potrzeby zdjąć lub założyć elementy ubioru, by nie doprowadzić do przegrzania/wychłodzenia organizmu.

Koszulkę z krótkim rękawem możesz wymienić na długi rękaw lub koszulkę termoaktywną. Krótkie spodenki zamień na długie legginsy lub lekko luźne spodnie – najlepiej ze ściągaczami lub zwężaną nogawką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj